header

Výsadba v Popovicích u Prahy

Datum

1 duben 2023

Počet stromů

5000

Druh stromů

Dub, lípa, bříza, jeřáb, třešeň, buk

Lokalita

Velké Popovice

Ano, dnes se nad námi zatahují mraky a nebe je spíš šedivé. Spousty dobrovolníků to ale neodradilo a prodírají se asi jeden a půl kilometru lesem, než se objeví na mýtině. Ta už čeká, než na ní vyrostou druhy stromů, které už dlouho neviděla. A to ty původní. Po mnoho posledních let totiž znala jen smrkové monokultury. To se dneškem ale změní. 

Školením dnes provází Ríša a trpělivě všem příchozím ukazuje jak na to. Je fakt, že on už by mohl učit sázení i ze spaní. Pamatujete si na: “I kdybych vás o půlnoci probudila, tak tu násobilku budete znát!” od vaší matikářky nebo matikáře? Tak Ríša vám o půlnoci přeříká, jak zasadit strom. 

Na každé výsadbě vidíme minimálně několik známých tváří z uplynulých výsadeb. Ta komunita, která se kolem obnovy českých lesů a Sázíme Česko vytváří nás fakt hřeje u srdce! Sny se tady stávají skutečností. 

Na dnešní výsadbu přijela i reportérka z Českého Rozhlasu Barbora Kvapilová, aby natočila reportáž. Vyzpovídala k tomu pár dobrovolníků, Ríšu i Pepu. A výsledek? Ten si můžete přečíst i poslechnout tady.

Holky, kluci, děti, psi… zkrátka všichni jsou na našich výsadbách vítáni. A v kruhu kolem ohně při opékání buřtů se vždycky sejdeme. Dneska jsme oheň zakládali už brzo! V posledních dnech trochu pršelo, a tak je půda krásně měkká a sázení šlo snadněji a rychleji, než kdokoliv čekal. A tak se rozcházíme se do svých domovů dneska brzo, ale stýskat se nemusí – za chvíli bude výsadba další.

Kdo je David a proč jsme pomohli lesu vyrůst zrovna tady

David je jednadvacetiletý klučina. Jako malý si hrával přesně tady v tomto lese. Lezl po stromech, hráli šiškové bitvy… znáte to. Nedávno se sem vrátil a zjistil, že velká část byla uschlá kvůli kůrovci a kus lesa už byl dávno pryč. Rozhodl se, že nebude jen nečinně stát a pozemek si dlouhodobě pronajmul. Spojil se s námi abychom lesu znova pomohli vyrůst. Kvalita lesa ho ochrání proti vykácení z důvodu škůdců, protože bude velmi odolný. Až sazenice povyrostou ve stromy, tak má David v plánu doplnit ho o land-artové prvky a vytvořit z něj příjemné místo pro odpočinek. Už se nemůžeme dočkat a jsme rádi, že toho můžeme být součástí.

Veškerou pomoc jsme Davidovi poskytli zdarma. Financování zajistila firma Wonderinterest.

 

Díky právě vám, kteří jste zasazení stromů koupili, příběh dalšího lesa může psát novou kapitolu. A ta bude hooodně dlouhá… :)

A kam se tedy přijít na stromky podívat?

Určitě vás zajímá, jak taková výsadba probíhá, že jo? Tak čtěte:
Pár dní před výsadbou vám pošleme přesné místo, kde se sejdeme. Sraz je obvykle v 9. V lese vám povíme něco o pozemku a majiteli, ať jste v obraze a zasvětíme vás do tajů sázení stromků. Během dne si společně opečeme buřty. A se západem slunce odcházíme unavení, špinaví a šťastní domů... :)

Přibalte si do batohu

Budeme pro vás mít


Tak zvesela do toho a půl je hotovo. :)

PŘIHLASTE SE NA VÝSADBU

Kapacita

100%
0
Lokalita, sázení
Aktuální kapacita Zobrazené Aktuální kapacita počítá už i s vámi.
Celková kapacita
Jméno a příjmení *
E-mail *
Telefonní číslo *
+420
Hledat
  Kolik vás přijde? *
  1 (max. 1 znaků)
  Věk
  Pohlaví*
  Muž
  Žena
  Děti vezměte určitě s sebou, ale nezapočítávejte je do celkového počtu.
  Chci se zapojit

  Chcete se příště přidat?

  Sázíme vždy na podzim a na jaře. Mrkněte na stránku s výsadbami, zda jsou právě teď otevřené nějaké termíny a pokud ne, přihlaste se na čekací listinu a my se včas ozveme!