gift-image Certifikát o vysazení stromu jako dárek – za minutu v emailu. Zjistit víc!

header

Výsadba v Buděticích (okres Klatovy)

Datum

25 březen 2023

Počet stromů

8000

Druh stromů

dub, lípa, třešen, buk, habr, jeřáb

Lokalita

Budětice

A nezaprší a nezaprší. To se nám honí hlavou, když ráno chystáme občerstvení pro dobříky v pláštěnkách. Každý, kdo dnes přijde je mega machr, říkáme si.

Naštěstí pro lesy má takových machrů, které nějaké počasí neodradí, Česko dost. Setkáváme se s nimi na kraji lesa a Lucka, naše projekťačka a po minulé výsadbě už i zkušená terénní řidička, vozí jednu skupinku za druhou na místo. Pěkně vydrcat na korbě chce každý. A už nám i vysvitá hřející sluníčko.

Všichni mají dnes navíc jednu výhodu – dozvídají se od Filipa a Ríši ještě nezveřejněné probíhající plány Sázíme Česko.

Sázíme, sázíme. Střídáme duby, lípy, třešně, buky, habry a jeřáby. Pěkně podél provázků a kolem nechaných hromad chroští. “Vypadá to, jako že jsme bordeláři, že ty hromady tu necháváme takhle ležet, ale kdeže. Ty se časem rozloží a vyživí stromky, které tu dnes sázíme.” hlásí všem nově příchozím Filip.

Přijíždí se na nás podívat i místní lesník. Má pár kritických slov k tomu, že naše oplocenka vede i kolem pár vzrostlých smrků. Podle pravidel smí vést pouze kolem nově osázené holiny. Jenže tahle pravidla počítají jen s tím, že se vysází – vyroste – a kompletně vytěží, a tak pořád dokola. My ale chceme pravý opak, aby tu navždy byl krásný smíšený les. Proto doplňujeme mezi vzrostlé smrky i další druhý stromů. A zařídili jsme, že vykácení je nečeká nikdy.

Střídají se nám tu dneska všechny roční období. Ráno byla ještě mírná chumelenice a déšť, dopoledne už vysvitlo jarní sluníčko, k obědu nám letní deštík vykreslil barevnou duhu a teď když odjíždíme, tak nám mraky pořádně všechny sazenice zalévají. “To jsme objednali zalejvání nakonec, to je potřeba.” hlásí už jen do videa Ríša při zavírání oplocenky. Dobrovolníci jsou už doma v teple a suchu.

Komu patří les a proč jsme mu pomohli vyrůst zrovna tady?

Tento pozemek v tuto chvíli patří Sázíme Česko a v blízké době ho bude převádět do Nadačního fondu Sázíme Česko. Ne každá vykácená holina má majitele, který se o ní chce nebo může postarat. Proto právě teď zakládáme nadační fond a tyhle pozemky vyhledáváme a zachraňujeme. S vaší pomocí na nich pokládáme základy budoucích Českých pralesů. Stanovy fondu chrání les proti vykácení na věky věků. Víc o Nadačním fondu Sázíme Česko se můžete dozvědět tady.

 

Přijďte se podívat, jak se stromkům daří?

Auto doporučujeme zaparkovat ve vesnici Budětice a pak už se můžete vydat na tyhle souřadnice 49°16'40.54"N, 13°33'53.64"E

Určitě vás zajímá, jak taková výsadba probíhá, že jo? Tak čtěte:

Pár dní před výsadbou vám pošleme přesné místo, kde se sejdeme. Sraz je obvykle v 9. V lese vám povíme něco o pozemku a majiteli, ať jste v obraze a zasvětíme vás do tajů sázení stromků. Během dne si společně opečeme buřty. A se západem slunce odcházíme unavení, špinaví a šťastní domů... :)

Přibalte si do batohu

Budeme pro vás mít


Tak zvesela do toho a půl je hotovo. :)

PŘIHLASTE SE NA VÝSADBU

Kapacita

100%
0
Lokalita, sázení
Aktuální kapacita Zobrazené Aktuální kapacita počítá už i s vámi.
Celková kapacita
Jméno a příjmení *
E-mail *
Telefonní číslo *
+420
Hledat
  Kolik vás přijde? *
  1 (max. 1 znaků)
  Děti vezměte určitě s sebou, ale nezapočítávejte je do celkového počtu.
  Chci se zapojit

  Chcete se příště přidat?

  Sázíme vždy na podzim a na jaře. Mrkněte na stránku s výsadbami, zda jsou právě teď otevřené nějaké termíny a pokud ne, přihlaste se na čekací listinu a my se včas ozveme!