header

Pyšel Výsadba

Datum

18 listopad 2023

Počet stromů

4000

Druh stromů

dub, buk, javor, třešeň, jabloň

Lokalita

Pyšel

Do Pyšele jsme za Vojtou zavítali zase znova po roce. Oproti loňské výsadbě nás ale čekalo podstatně sychravější a podzimnější počasí. Pro skvělou partu, která dorazila, to ale nebylo překážkou! Napočítali jsme necelých 20 dobrovolníků, rozprostírajících se na věkové škále od školního věku až po houževnaté skoro-dědečky.

Příroda se rozhodla nás během celého dne provést hned několika ročními obdobími, takže zapršelo spolu s burácejícím větrem, v zápětí svítilo sluníčko, až jsme všichni sundávali bundy a radostně se vyhřívali, a nakonec přišla i jedna z prvních letošních ochutnávek zimy, v podobě padajících sněhových vloček.

Půda nám to taky nedala zadarmo, šlo to tentokrát pěkně ztuha, takže jsme si všichni parádně zamakali a mohli jsme tak s klidným svědomím další den vynechat ranní běh. ?

Před návratem do práce se všichni ještě odměnili sladkou tečkou v podobě domácího perníku, kterým nás Vojta s jeho lepší polovičkou příjemně překvapili a po kterém se pěkně zaprášilo! Kdo by taky odolal nebi v puse? Nakopnutí občerstvením se přičinilo o to, že zbytek výsadby šel jako po másle. A když náhodou někdo na chvíli ztratil tempo, přihnal se na pomoc některý z čtyřnohých pomocníků ze zvířecí říše. ?

Dosázet jsme úspěšně zvládli ještě než se začalo stmívat a dobrovolníky čekalo jejich oblíbené zakončení - dobrodružná cesta zpět k autu. Proč dobrodružná? Když se na to cítili, mohli si totiž malý kousek po poli dát adrenalinovou jízdu na korbě našeho pick-upu. ? Pak už zbývalo jenom sbalit, při čemž se nám na obloze zjevily naprosto parádní červánky. To nejde nazvat jinak než jako úspěšné zakončení. ?

A kdo je Vojta, kterému jsme pomohli?

Je to mladý kluk, je mu jen 22 let a ještě studuje. Před třemi lety zdědil lesní pozemek a rovnou s tím mu přišel příkaz na vykácení lesa. Dřevo napadené kůrovcem se dalo prodat maximálně za pár korun, protože je ho na trhu nadbytek a poptávka není velká. Z vykácení samozřejmě plyne povinnost les znovu obnovit, ale Vojta neměl absolutně tušení co s tím. Nikdy nestavěl oplocenku, nevěděl jaký druhy sázet, kde to nakoupit, jak to nakoupit a hlavně kde by na to vůbec měl vzít peníze.

Vojtovi jsme pomohli od nuly. Postavili jsme s dobrovolníky nejdřív oplocenku, podle odborných zdrojů a s přihlédnutím na specifičnost pozemku navrhli skladbu lesa, nakoupili sazenice, zorganizovali výsadbu s dobrovolníky a naučili jsme ho jak se o mladé stromečky starat.

Veškerou pomoc jsme Vojtovi poskytli zdarma. Financování proběhlo z nákupů zasazení stromů od lidí na našich webových stránkách www.sazimecesko.cz.

Díky právě vám, kteří jste zasazení stromů koupili, příběh dalšího lesa může psát novou kapitolu. A ta bude hooodně dlouhá… :)

A kam se tedy přijít na stromky podívat?

Pokud nemáte terénní auto, tak je to pěknou procházkou z náměstí v Pyšelu 2,3 km. Přímé GPS souřadnice místa nového lesa jsou 49°14'19.78"N, 16°03'49.92"E. Zaparkovat auto na náměstí v Pyšelu můžete tady a pak trasu procházky vám ukáží mapy.cz tady. :)

Určitě vás zajímá, jak taková výsadba probíhá, že jo? Tak čtěte:
Pár dní před výsadbou vám pošleme přesné místo, kde se sejdeme. Sraz je obvykle v 9. V lese vám povíme něco o pozemku a majiteli, ať jste v obraze a zasvětíme vás do tajů sázení stromků. Během dne si společně opečeme buřty. A se západem slunce odcházíme unavení, špinaví a šťastní domů... :)

Přibalte si do batohu

Budeme pro vás mít


Tak zvesela do toho a půl je hotovo. :)

PŘIHLASTE SE NA VÝSADBU

Kapacita

100%
0
Lokalita, sázení
Aktuální kapacita Zobrazené Aktuální kapacita počítá už i s vámi.
Celková kapacita
Jméno a příjmení *
E-mail *
Telefonní číslo *
+420
Hledat
  Kolik vás přijde? *
  1 (max. 1 znaků)
  Věk
  Pohlaví*
  Muž
  Žena
  Děti vezměte určitě s sebou, ale nezapočítávejte je do celkového počtu.
  Chci se zapojit

  Chcete se příště přidat?

  Sázíme vždy na podzim a na jaře. Mrkněte na stránku s výsadbami, zda jsou právě teď otevřené nějaké termíny a pokud ne, přihlaste se na čekací listinu a my se včas ozveme!