Výsadba stromů v Dolní Cerekvi na sněhu

2 500 stromů
zasadilo 12 párů rukou

buky

Dolní Cerekev​

přesná lokalita v mapě níže

Den před výsadbou jsme koukali na počasí a vypadalo to třeba na 10 čísel sněhu. „Tak snad to nebude zmrzlý.“ udělala se Ríšovi vráska na čele. „Hele neboj, půda ještě bude měkká. Není a nebude pod nulou.” uklidňuje ho náš krajinný architekt Pepa.

Přijíždíme do Cerekve a vidíme zemi pod celkem hustou bílou pokrývkou. Hm, pěkný, tak snad tady dneska nebudem sázet sami. Minulý týden jsme sázeli ve 20 °C v triku a dneska v bundách a čepicích. Oukeeej, říkáme si.

Je okolo deváté a začíná se objevovat jeden dobrovolník za druhým. Náš strach se rozplývá. Je to dobrý, nenechali nás ve štychu, jsou to fakt borci! Teď už nás tu je asi 15 a během hodinky jsou z nás prakticky kamarádi. Intenzivní zážitky vždycky stmelují rychle. :D

Je fakt celkem zima, a tak sázíme hbitě. O to dřív se nám všem rozlévají po těle hormony radosti a sázíme tu nejen stromky, ale i fakt řízné vtípky. Vypadá to, jako bychom se znali všichni nejmíň sto let. Kdo nezažil, nepochopí. To se nedá reprodukovat. :))


Už máme hlad, taky už je jedna hodina odpoledne… Jdeme si rozdělat oheň a opéct buřty. Tma přichází v těchto dnech už brzo, takže po obědě dosazujeme jen posledních pár kousků.

„Fakt velkej obdiv každýmu, kdo dorazil, i přes sníh a zimu. Jste fakt machři.“ loučí se se všemi dojatý, nabitý a zároveň vyčerpaný Ríša.

Ale ještě předtím… jsme postavili sněhuláka! :)

Kdo je Dáša a její rodina, které jsme pomohli?

Je to mladá rodina, která žije na vesnici a nedávno se jim narodilo první miminko. Kvůli kůrovcové kalamitě jim přišel příkaz vykácet 5ha lesa (v Dolní Cerekvi a ještě ve Volfířově, kde byla další dnešní výsadba). Kůrovcové dřevo se dalo prodat jen velmi levně a téměř nic z toho nezískali. Pak bylo potřeba les na vlastní náklady znovu obnovit, ale Hromadovi nemají žádné lesnické vzdělání a jako mladá rodina neměli ani finanční prostředky na zalesnění tak velké plochy. Existují sice dotace, ale dá se o ně žádat jen zpětně a do tak velkého risku jít nemohli. Obzvlášť v době v jaké poslední roky žijeme.

Dáše jsme pomohli jak odborně např. při návrhu skladby dřevin podle mapy přirozené vegetace s přihlédnutím na specifičnost pozemku, tak finančně s nákupem sazenic a s náklady na výsadbu, tak fyzicky při organizaci právě několika výsadeb s dobrovolníky.


Veškerou pomoc jsme Dáše a její rodině poskytli zdarma. Financování proběhlo z nákupů zasazení stromů od lidí na našich webových stránkách www.sazimecesko.cz.


Díky právě vám, kteří jste zasazení stromů koupili, příběh dalšího lesa může psát novou kapitolu. A ta bude hooodně dlouhá… :)

A kam se tedy přijít na stromky podívat?

​Zadejte si do navigace tento bod v mapě (nebo zadejde  GPS souřadnice 49°20'30.5"N 15°27'60.0"E)  a tady můžete zaparkovat. Pak je to už jen cca 130 metrů a jste u vstupu u oplocenky. Na mapě dole je označen právě tento vstup. Tady můžete vidět menší část osázené plochy. Když půjdete kolem oplocenky směrem nahoru, tak se vám za chvíli ukáže hlavní velká osázená plocha v kopci.

Chcete se příště přidat?

Sázíme vždy na podzim a na jaře. Mrkněte na stránku s výsadbami, zda jsou právě teď otevřené nějaké termíny a pokud ne, přihlaste se na čekací listinu a my se včas ozveme!