header

Výsadba stromů v Brnířově byla rychlovka

Datum

12 listopad 2022

Počet stromů

1500

Druh stromů

borovice, buky

Lokalita

Brnířov

Na místo setkání jsme dorazili v 8:30 a k našemu překvapení, jsme nebyli první. Přesto že sraz byl naplánovaný na 9 hodinu, tak nás už 2 auta s dobrovolníky vítala. Do devíti jsme se sešli všichni a moc nás potěšilo, že i přesto, že hlásili zamračeno, tak dorazili všichni. Pecka.


Někdo přijel až z Lovosic autobusem den předem. „Tyhle akce v Česku skoro nejsou, takže když jsem narazil na tuhle, tak jsem to musel dát.“ usmívá se pán.

„Dnes budeme sázet hlavně borovice, ale i jedle, buky a duby. Sazenice borovic jsou prosto kořenné, takže použijeme tyto ploché sazáky…“ proškolil všechny v úvodu Ríša a mohli jsme jít na věc.


Díky tomu, že to byla menší výsadba, bylo nás okolo 15, tak jsme se rychle seznámili a celý den jsme vlastně prožili s poznáváním nových přátel. Úžasná je ta různorodost lidí, kteří na výsadby chodí. Nezainteresovaný člověk by si mohl představit bandu hippiků, ale není to tak. Někdo přijel autobusem, někdo autem, byl tam bývalý voják, studenti medicíny, cukrářka (dorty nepřivezla, ale příště prej už něco ráda napeče :D…).

„Chtěla jsem přijet, ale nemám auto, tak jsem poprosila mamku a když už, tak jsme vzali s sebou i ségru.“ sdílí jedna slečna.


Plocha byla tentokrát celkem členitá, takže provázkovat nedávalo smysl. Vyřešili jsme to tak, že jsme ukázali na první řadě podél lesa jak sázet a ostatní se od toho odpíchli. Půda byla krásně měkoučká, v tomhle ohledu to bylo opravdu snadný.


„Nás na tom baví, že jsme na webu koupili stromy a teď si je můžeme i sami zasadit. Že vidíme, že je to skutečný. A nejen ty naše teda.“ směje se mladý pár.

Sem tam si sem naletěl nějaký smrček nebo borovička, ale jen pár kousků, protože přirozeně tu je hlavně vysoká tráva. Tu nám Martin, majitel pozemku, před dnešním dnem povyžínal, abychom mohli dobře sázet a bude se o to starat i dál, aby tráva nové stromečky neudusila.


A Martin si to sázení samozřejmě odmakal s námi. Byl opravdu vděčný, že jsme mu pomohli vše vysázet, protože je na to jen sám s tátou a oba chodí do zaměstnání a času nazbyt není. Když se spojíme dokážeme víc, znáte to. :)

Oplocenku okolo plochy jsme se tentokrát rozhodli nedělat, protože okolo jsou uschlé smrkové porosty, takže jsme koupili takové ty ochranné tubusy na každý listnáček zvlášť a jehličnáče bude Martin barvit.

 

Za rekordní 2-3 hoďky je vysázeno. 1500 stromečků si pevně hoví v hlíně, je to radost. Martinova žena ještě připravila k obědu pro všechny dobrovolníky buřtguláš. Bohužel Ríša s Verčou už ho nestihli, protože musí výjimečně mizet na další výsadbu dnešního dne v Dolní Cerekvi... Jo, to bylo mrzení s kručícím bříškem v autě.

 

Každopádně, děkujeme všem, kteří přišli, pomohli Martinovi všechno vysázet a vytvořili navíc tu bezva uvolněnou a přátelskou atmošku, která tu panovala. Díky.

Kdo je Martin, kterému jsme pomohli?

Je mu kolem třiceti let a chodí jako každý z nás denně do zaměstnání. Nedávno bohužel musel dát vykácet les napadený kůrovcem. Za dřevo neutržil nic moc, protože takového dřeva je kvůli kalamitě na trhu nadbytek a není o něj nijak velký zájem. Jako další krok musí les ze zákona obnovit.

 

Na této ploše bylo i pár zádrhelů, například oplocenku kolem pozemku nedávalo smysl stavět, protože všude okolo jsou smrčiny, které do pár let popadají (ano, jejich majitel by je měl ze zákona bezpečně vykácet stejně jako Martin) a oplocenku by pády každou chvíli ničily.

 

Martinovi jsme pomohli najít jinou cestu, jak stromky ochránit před lesní zvěří. Navrhli jsme také jakou skladbu dřevin podle mapy přirozené vegetace s přihlédnutím na specifičnost pozemku zvolit, zařídili jsme nákup sazenic a zorganizovali jsme výsadbu s dobrovolníky.

 

Veškerou pomoc jsme Martinovi poskytli zdarma. Financování proběhlo z nákupů zasazení stromů od lidí na našich webových stránkách www.sazimecesko.cz.

 

Díky právě vám, kteří jste zasazení stromů koupili, příběh dalšího lesa může psát novou kapitolu. A ta bude hooodně dlouhá… :)

A kam se tedy přijít na stromky podívat?

Zadejte si do navigace tento bod v mapě nebo GPS souřadnice 49°22'16.763"N, 13°2'31.497"E. Navigace vás přivede k místu, kde můžete zaparkovat. Pak přejdete na druhou stranu silnice a půjdete asi 200 m podél lesa až narazíte na stromečky. Začínají tady (49°22'25.7", N 13°02'38.8"E).

Určitě vás zajímá, jak taková výsadba probíhá, že jo? Tak čtěte:
Pár dní před výsadbou vám pošleme přesné místo, kde se sejdeme. Sraz je obvykle v 9. V lese vám povíme něco o pozemku a majiteli, ať jste v obraze a zasvětíme vás do tajů sázení stromků. Během dne si společně opečeme buřty. A se západem slunce odcházíme unavení, špinaví a šťastní domů... :)

Přibalte si do batohu

Budeme pro vás mít


Tak zvesela do toho a půl je hotovo. :)

PŘIHLASTE SE NA VÝSADBU

Kapacita

100%
0
Lokalita, sázení
Aktuální kapacita Zobrazené Aktuální kapacita počítá už i s vámi.
Celková kapacita
Jméno a příjmení *
E-mail *
Telefonní číslo *
+420
Hledat
  Kolik vás přijde? *
  1 (max. 1 znaků)
  Věk
  Pohlaví*
  Muž
  Žena
  Děti vezměte určitě s sebou, ale nezapočítávejte je do celkového počtu.
  Chci se zapojit

  Chcete se příště přidat?

  Sázíme vždy na podzim a na jaře. Mrkněte na stránku s výsadbami, zda jsou právě teď otevřené nějaké termíny a pokud ne, přihlaste se na čekací listinu a my se včas ozveme!