fbpx

gift-image Certifikát o vysazení stromu jako dárek – za minutu v emailu. Zjistit víc!

header

Největší podzimní výsadba Sázíme Česko v Dolní Cerekvi

Datum

6 listopad 2022

Počet stromů

11500

Druh stromů

buky, duby, javory, jedle a borovice

Lokalita

Dolní Cerekev

„Já už jsem kolikrát přemýšlela, že se půjdu zeptat někam, jestli bych mohla pomoc právě třeba sázet nebo něco, ale nevěděla jsem kam a hlavně, co by se mnou, jako s jednotlivcem dělali, že jo.” řekla nám jedna nadšená paní během nedělní výsadby.


„Od toho jsme tu my. ” odpověděla hbitě Ivča, Filipova snoubenka. Do Dolní Cerekve si přišlo pro svůj díl spolupráce během dvou dnů asi 100 lidí. Některým dokonce dobrý pocit z prvního dne nestačil a vrátili se i v neděli.


Ale to dost předbíhám děj... :)

Začalo to v sobotu v 8:04 ráno, kdy do Dolní Cerekve přijela bílá dodávka plná sazenic pro nás. Byli mezi nimi buky, duby, javory, jedle a borovice. Doufali jsme i v lípy, ale v lesních školkách se po nich slehla zem.


Některé z nich jsme naložili na korbu auta, abychom je dovezli nahoru na kopec k výsadbě. A některé, které budou čekat na usazení do zítřka, jsme poskládali kořínky k sobě k rybníku a všechny jsme je přikryli mokrou peřinkou, aby byly pěkně ve vlhku a do hlíny se dostali v té nejlepší kondici.


„Tak začneme třeba jedličkama, budem používat tenhle plochej sazák, ten je nejlepší na prostokořenný sazenice…” začíná Filip ukázku sázení, když už se na místě sejde větší skupina dobrovolníků.


Po úvodní ukázce jdeme na to.

Asi 70 dobrovolníků se pouští do práce a Filip s Ivčou poletují mezi nimi a pomáhají s prvními zasazenými stromky. A nejen oni, i majitelé pozemku, Dáša se svou rodinou, se snaží pomáhat a radí jak na to, aby se stromečkům dobře dařilo.


„Vodící provázek když se chystá, tak je potřeba ho vždycky takhle vypnout, aby nedochá… pejskůůů, nepomáhej mi!” skočí Dáše do řeči akční border kolie Bella. No, každá má na ten provázek a jiný názor…


Sázíme, sázíme do přichystaných lajn.

Při pilném sázení vyhládne.

 

A tak pro nás Dáša, chystá oheň a my si můžeme odpočinout a společně si opéct buřty a naobědvat se. „Chceš radši ten spálenej nebo ten syrovej?” ozývá se od táboráku. To je panečku Sofiina volba…

 

Po obědě se znovu pouštíme do díla. Dílo s pracovním názvem Budoucí český prales v Cerekvi. Sázecí dvojice či trojice už jsou pěkně sladění a jde jim to od ruky.

Slunce se chýlí za obzor a my jsme dnes vysázeli poctivých 7 tisíc stromků.

Máme radost.

A jakou.

 

Tolik báječných lidí okolo sebe.

Komunita Sázíme Česko se rozrůstá.

A chce to i nové úvodní video, protože v tom současném jsou Filip s Ríšou sami a tak to už přece není.

Kdo chtěl, tak se do krátkého natáčení zapojil a výsledek už možná teď můžete vidět na hlavní stránce našeho webu. :)

Tahle výsadba ale neskončila v sobotu.

Pokračovala i celou neděli.

Přišlo asi 50 lidí, viděli jsme mezi nimi i některé známe tváře ze včera.

A vysázeli jsme dalších 4 545 stromků.

 

Bylo to boží.

Díky, že to můžeme zažívat.

Kdo je Dáša a její rodina, které jsme pomohli?

Je to mladá rodina, která žije na vesnici a nedávno se jim narodilo první miminko. Kvůli kůrovcové kalamitě jim přišel příkaz vykácet 5ha lesa (v Dolní Cerekvi a ještě ve Volfířově, kde byla další dnešní výsadba). Kůrovcové dřevo se dalo prodat jen velmi levně a téměř nic z toho nezískali. Pak bylo potřeba les na vlastní náklady znovu obnovit, ale Hromadovi nemají žádné lesnické vzdělání a jako mladá rodina neměli ani finanční prostředky na zalesnění tak velké plochy. Existují sice dotace, ale dá se o ně žádat jen zpětně a do tak velkého risku jít nemohli. Obzvlášť v době v jaké poslední roky žijeme.

 

Dáše jsme pomohli jak odborně např. při návrhu skladby dřevin podle mapy přirozené vegetace s přihlédnutím na specifičnost pozemku, tak finančně s nákupem sazenic a s náklady na výsadbu, tak fyzicky při organizaci právě několika výsadeb s dobrovolníky.

 

Veškerou pomoc jsme Dáše a její rodině poskytli zdarma. Financování proběhlo z nákupů zasazení stromů od lidí na našich webových stránkách www.sazimecesko.cz.

 

Díky právě vám, kteří jste zasazení stromů koupili, příběh dalšího lesa může psát novou kapitolu. A ta bude hooodně dlouhá… :)

 

A kam se tedy přijít na stromky podívat?

Zadejte si do navigace tento bod v mapě (nebo zadejte  GPS souřadnice 49°20'30.5"N 15°27'60.0"E)  a tady můžete zaparkovat. Pak je to už jen cca 130 metrů a jste u vstupu u oplocenky. Na mapě dole je označen právě tento vstup. Tady můžete vidět menší část osázené plochy. Když půjdete kolem oplocenky směrem nahoru, tak se vám za chvíli ukáže hlavní velká osázená plocha v kopci.

Určitě vás zajímá, jak taková výsadba probíhá, že jo? Tak čtěte:

Pár dní před výsadbou vám pošleme přesné místo, kde se sejdeme. Sraz je obvykle v 9. V lese vám povíme něco o pozemku a majiteli, ať jste v obraze a zasvětíme vás do tajů sázení stromků. Během dne si společně opečeme buřty. A se západem slunce odcházíme unavení, špinaví a šťastní domů... :)

Přibalte si do batohu

Budeme pro vás mít


Tak zvesela do toho a půl je hotovo. :)

PŘIHLASTE SE NA VÝSADBU

Kapacita

100%
0
Lokalita, sázení
Aktuální kapacita Zobrazené Aktuální kapacita počítá už i s vámi.
Celková kapacita
Jméno a příjmení *
E-mail *
Telefonní číslo *
+420
Hledat
  Kolik vás přijde? *
  1 (max. 1 znaků)
  Děti vezměte určitě s sebou, ale nezapočítávejte je do celkového počtu.
  Chci se zapojit

  Chcete se příště přidat?

  Sázíme vždy na podzim a na jaře. Mrkněte na stránku s výsadbami, zda jsou právě teď otevřené nějaké termíny a pokud ne, přihlaste se na čekací listinu a my se včas ozveme!