header

Výsadba v Košicích u Tábora (sobota)

Datum

18 březen 2023

Počet stromů

17750

Druh stromů

dub, buk, lípa, borovice, třešen, líska, olše, jeřáb, habr

Lokalita

Košice u Tábora

Jako na většinu výsadeb budík zvonil v 5:30. Jo, z Teplic je to celkem štreka. V osm už chystáme stůl s dobrotama, čajem a kafem a první provázky na sázení. Ty tam jsou potřeba, aby se stromečci sázeli podle nich do rovných linek. Díky tomu se mezi nimi později dá sekat tráva nebo jiné rostlinstvo, které roste rychleji než stromky. Bez toho by je udusily.

Celé dopoledne to je hukot! Přivážíme sazenice, dobříky, provázky… dneska si sirku s názvem “řidič” vylosoval Ríša, a tak jezdí křížem krážem jak je potřeba. Filip zasvěcuje do tajů sázení a Pepa pilně zapisuje co se sází, přiváží a drží dohled.

Je jedna hodina po poledni a přijíždí si zasázet i hlas Evropy 2 Tomáš Zástěra. Dorazil dokonce i přesto, že byl lehce nakřáplej. Chce české lesy skrz Sázíme Česko fakt podpořit. Jsme mu vděční. 

Okolo ohníčku se tvořil hlouček hladových pracantů. Buřty a vege párky se jeden za druhý napichují na opékače a hřejou se nad ohněm. “Ty jo, ty už to máš hodně na krásu ten buřt.” Holt někdo to rád černé…

 

Slunce naznačuje že je kolem třetí čtvrté hodiny a my sklízíme a balíme domů. Zítra nás ještě čeká dosázení.

Sobota se překlenula v neděli. Během výsadby se na nás přišlo podívat i pár sousedů. Někdo brblal, co tady necháváme ty haldy větví a klestí, ať si to uklidíme. Je škoda, že i přesto, že vlastní les (čti smrkovou monokulturu o které si myslí, že je bezva), tak neví, že právě tyhle haldy se během let rozloží a poskytnou skvělou výživu novým stromům. 

Ale přišli i moc fajn sousedi, kteří se také snaží po kůrovci tvořit už odolný smíšený les, který něco vydrží. Ve vesnici o našem sázení věděli úplně všichni. Je příjemně poznat sousedy našeho lesa.

 

Večer při sklízení Ríša povídá “Dnes jak tu bylo méně lidí, hnedka jsme se hezky sblížili. Musím zmínit velký dík Ádě Holý, která tu s námi dnes byla až do úplného konce. Teď jí i povezu domu, aby nemusela busem.”

Komu patří les a proč jsme mu pomohli vyrůst zrovna tady?

Patří projektu Sázíme Česko. Ne každá vykácená holina má majitele, který se o ni chce starat nebo se o ni může postarat. Proto tyto pozemky vyhledáváme a zachraňujeme. S vaší pomocí těmto lesům tak navracíme jejich neprodukční hodnotu. Věříme, že lesy mají hodnotu jen tím, že jsou zdravé, pestré, silné a krásné.
 

Přijďte se podívat, jak se stromkům daří?

Auto doporučujeme zaparkovat tady 49°18'55.97"N, 14°46'01.13"E a pak už se můžete vydat pěšky až k oplocence, kterou najdete na těchto souřadnicích 49°19'21.99"N, 14°46'17.66"E.

Určitě vás zajímá, jak taková výsadba probíhá, že jo? Tak čtěte:
Pár dní před výsadbou vám pošleme přesné místo, kde se sejdeme. Sraz je obvykle v 9. V lese vám povíme něco o pozemku a majiteli, ať jste v obraze a zasvětíme vás do tajů sázení stromků. Během dne si společně opečeme buřty. A se západem slunce odcházíme unavení, špinaví a šťastní domů... :)

Přibalte si do batohu

Budeme pro vás mít


Tak zvesela do toho a půl je hotovo. :)

PŘIHLASTE SE NA VÝSADBU

Kapacita

100%
0
Lokalita, sázení
Aktuální kapacita Zobrazené Aktuální kapacita počítá už i s vámi.
Celková kapacita
Jméno a příjmení *
E-mail *
Telefonní číslo *
+420
Hledat
  Kolik vás přijde? *
  1 (max. 1 znaků)
  Věk
  Pohlaví*
  Muž
  Žena
  Děti vezměte určitě s sebou, ale nezapočítávejte je do celkového počtu.
  Chci se zapojit

  Chcete se příště přidat?

  Sázíme vždy na podzim a na jaře. Mrkněte na stránku s výsadbami, zda jsou právě teď otevřené nějaké termíny a pokud ne, přihlaste se na čekací listinu a my se včas ozveme!