Výsadba stromků ve Volfířově v první listopadové sobotě

strom ilustrace

3 330 stromů

zasadilo 5 párů rukou

ilustrace list stromu

buky, javory,
​borovice, jedle

mapa čr ilustrace

Volfířov

přesná lokace v mapě dole

Ve Voflířově byla naše třetí výsadba v první listopadové sobotě. Byli jsme ten den skutečně na roztrhání. Náš velvyslanec pro tuhle lokaci byl Pepa.


V 8:15 ráno přebral do své pracovní Xsary 3 330 sazenic a už si to drandil směr Volfířov. Tahle výsadba byla v jedné věci úplně odlišná od všech ostatních - nebyli na ní dobrovolníci. A proto jste o ní možná tolik neslyšeli.


Stromky sázeli muži z místní firmy. Ostřílení sazeči se sekeromotykami a sazáky, které se nebojí použít. Ani provázky k výsadbě nepotřebují, už to zručně sází do lajn i bez nich. :)

Za několik hodin bylo vysázeno a Pepa se vrátil za námi do Dolní Cerekve.

Kdo je Dáša a její rodina, které jsme pomohli?

Je to mladá rodina, která žije na vesnici a nedávno se jim narodilo první miminko. Kvůli kůrovcové kalamitě jim přišel příkaz vykácet 5ha lesa (ve Volfířově a ještě v Dolní Cerekvi). Kůrovcové dřevo se dalo prodat jen velmi levně a téměř nic z toho nezískali. Pak bylo potřeba les na vlastní náklady znovu obnovit, ale Hromadovi nemají žádné lesnické vzdělání a jako mladá rodina neměli ani finanční prostředky na zalesnění tak velké plochy. Existují sice dotace, ale dá se o ně žádat jen zpětně a do tak velkého risku jít nemohli. Obzvlášť v době v jaké poslední roky žijeme.


Dáše jsme pomohli jak odborně např. při návrhu skladby dřevin podle mapy přirozené vegetace s přihlédnutím na specifičnost pozemku, tak finančně s nákupem sazenic a s náklady na výsadbu, tak fyzicky při organizaci právě několika výsadeb s dobrovolníky.


Veškerou pomoc jsme Dáše a její rodině poskytli zdarma. Financování proběhlo z nákupů zasazení stromů od lidí na našich webových stránkách www.sazimecesko.cz.


Díky právě vám, kteří jste zasazení stromů koupili, příběh dalšího lesa může psát novou kapitolu. A ta bude hooodně dlouhá… :)

A kam se tedy přijít na stromky podívat?

Zadejte si do navigace tento bod v mapě, jsou to souřadnice 49°06'52.4"N 15°20'51.5"E. Navigace vás přivede na křižovatku, kde můžete dočasně i ponechat auto a stojí přímo u oplocenky. :)

Chcete se příště přidat?

Sázíme vždy na podzim a na jaře. Mrkněte na stránku s výsadbami, zda jsou právě teď otevřené nějaké termíny a pokud ne, přihlaste se na čekací listinu a my se včas ozveme!