header

Máte les? A mohli bychom ho vidět?

„Nezlobte se, že vás otravujeme, ale máte les?“ zeptali jsme se tisíců lidí jako ta ikonická babča z filmu Kulový blesk. A řeknu vám, dozvěděli jsme se věci!


Zajímá vás, jak velký byznys to je, když máte malý les? Nebo sami nějaký ten kus lesa vlastníte, třeba po dědovi? Takzvaných drobných vlastníků lesa o velikosti do 50 hektarů je v Česku zhruba 300 tisíc. Dohromady tihle soukromníci drží téměř jednu osminu všech českých lesů, a to už je dost na to, aby to stálo za pozornost.

Léto je pro lidi, kteří se věnují sázení stromů, celkem klidná doba. Výsadby musí v třicetistupňových pařácích počkat na vlhký podzim, a vy máte trochu času na přípravné práce nebo strategické úvahy. Sázíme Česko letos v červenci oslavilo 1. narozeniny, a tak jsme se taky na chvíli zamysleli. Za těch několik měsíců intenzivní práce jsme potkali hodně majitelů lesních pozemků, hlavně těch, které postihl kůrovec, a trochu už víme, s jakými problémy se potýkají. Přesto někteří odborníci se svými teoriemi tvrdili něco úplně jiného. Kde je tedy pravda? Zjistili jsme, že žádná objektivní data o těch, co mají malý kus lesa, prostě nejsou k dohledání!


301 soukromých majitelů lesa – záhada hlavolamu

Abych to celé nejdřív uvedl do kontextu: lesy pokrývají 34 % rozlohy našeho státu, a z téhle ohromné plochy mají 350 000 hektarů v držení fyzické osoby, jako jste vy nebo já. Takzvaní drobní vlastníci lesa jsou ti, kteří nemají větší lesní pozemek než 50 hektarů – a drtivá většina těchto lidí nemá ani kousek větší než hektar, tedy 100 krát 100 metrů. Víme, že právě drobní vlastníci mají s hospodařením v lese celkem problém a potřebují s péčí o něj pomoct. A protože žádný objektivní výzkum není k dispozici, museli jsme ho prostě provést sami.

Oslovili jsme renomovanou agenturu Nielsen, která disponuje panelem zhruba 60 tisíc respondentů, a začali jsme s výzkumníky po drobných vlastnících lesa pátrat. A hned jsme narazili na další problém. Nikdo před námi se těch tisíců panelistů neptal na les! A tak jsme museli s pomocí speciální otázky „Máte les? Nebo spravujete les svého rodinného příslušníka?“ ty správné respondenty nejdřív najít. Výsledkem byl supervzorek 301 prověřených osob, kterých jsme se mohli dál vyptávat. A teď už vás fakt nebudu napínat, co jsme se dověděli!


více si můžete přečíst zde