• Úvod
  • O nás
  • Blog
  • Aktualní
  • Kdy má sázení stromů smysl? Certifikát od Sázíme Česko, jako dárek pod stromeček

Kdy má sázení stromů smysl? Certifikát od Sázíme Česko, jako dárek pod stromeček

Před Vánoci jsme my a další iniciativy v Česku nabízeli certifikáty o vysazení stromu, jako vánoční dárek. Bylo toho všude plno a to upoutalo pozornost médií, která to probírala s odborníky. Jedna z námitek byla, že v hodně případech nemá sázení stromů smysl. Jaké případy to jsou? A jak to děláme v Sázíme Česko?

Článek vyšel na Aktuálně.cz jako rozhovor s ekologem panem Storchem, který tvrdí, že sázení stromů není univerzální recept na záchranu planety a také, že by více pomohlo např. vysekávání keřů.

 

Rádi bychom na to v tomto článku zareagovali a vysvětlili, jakým způsobem sázíme stromy my a jaký přínos má to, když s námi vysadíte strom.

Velcí vlastníci lesů vs. drobní soukromníci

Souhlasíme s tím, že přispívání na výsadbu velkým vlastníkům by nemělo žádný smysl a bylo by zbytečné. Proto si vybíráme drobné vlastníky lesů, kteří nemají les na byznys.


Často ho zdědili, pár hektarů, a nijak se dřevem neobchodovali. Ve chvíli, kdy přišel kůrovec, museli les vykácet a dřevo prodat za mizivou částku. (Z toho důvodu u každé výsadby stromů zveřejňujeme i příběh majitele lesa.)


Tito lidé nejsou lesáci – nevědí, co a jak sázet a vzhledem k tomu, že byl původní les smrkový, sázeli by často znovu smrk. Díky Sázíme Česko a lidem, kteří jsou součástí, ale vznikne pestrý a kvalitní les, který na dané místo patří místo smrkové monokultury.

Smysl druhově bohatších lesů potvrzuje i ekolog pan Storch ve výše zmiňovaném článku.

Jak sázení stromů pomáhá krajině?

Česko do budoucna ohrožují extrémní sucha a nedostatek vody v krajině. S tím přímo lesy dokážou velmi pomoct. Zároveň každý strom odčerpává CO2, každý strom tedy pomáhá. A čím je starší, tím více…


A jsme zase u toho, jaký přínos má pestrý listnatý les oproti smrkové monokultuře, která se za 30 let pokácí kvůli kůrovci.


Podporuje to i názor pana Jana v diskuzi pod našim rozhovorem o sázení stromů, který na to téma reaguje:

”Četl jsem článek od jednoho ekologa, kde bylo: nesázejte stromy a vyklučte keře. Ekologové mají své zájmy o diverzifikaci krajiny, že v zahuštěném lese nejsou nějací brouci a motýli. Je tady srovnání s Amazonií: tam v pralese také nejsou stáda velkých býložravců, jako v Africe. Ale my nepotřebujeme Afriku, my potřebuje vlhký zahuštěný les, který bude udržovat vlhkost a spotřebovávat CO2. Ať si ekologové uvědomí, co je nejdůležitější: je to voda, je to zamezení oteplování. Bez lesa krajina vysychá, půda se odplavuje. Výsledek vidíme v Amazonii, jaká katastrofa vznikne, když se les vykácí, v přímořských státech kolem Středozemního moře, kde jsou jen kameny, trsy suché trávy a olivovníky, v Africké savaně a buši, kde je vysušená půda a Sahara je zde na postupu. Musí se vidět priority a důsledky činů, ne jen koukat na jednu věc, na jedno dobro.”

A pod to se podepíšeme!

Není lepší vysekávání keřů?

Pokud někdo tvrdí, že by vysekávání keřů pomohlo, má z určitého hlediska pravdu.


Z hlediska zadržování vody a odčerpávání CO2, což vnímáme jako největší prioritu, jsou ale lesy účinnější zbraní.


Česko, potažmo planeta, potřebuje zároveň zapojení do procesů, které ji pomohou, co největší počet lidí. A lidé mnohem radši chodí do lesa a proto se spíš zapojí do obnovování odolných lesů.


Pak se nabízí otázka: "Je lepší vysekat 100 keřů nebo zasadit 100 000 stromů do druhově pestrého lesa?”


Odpověď by měla být jasná. :)


Nic není černobílé, nic není jen dobré nebo špatné. Na vše je potřeba se dívat komplexně. My pomáháme přírodě, jak nejlépe to dovedeme a jsme přesvědčeni, že společně s vámi máme opravdu pozitivní vliv na naší přírodu.

Chcete se zapojit do výsadeb?

Sázíme vždy na podzim a na jaře. Mrkněte na stránku s výsadbami, zda jsou právě teď otevřené nějaké termíny a pokud ne, přihlaste se na čekací listinu a my se včas ozveme!